Akbaş Çoban Köpekleri Ve Özellikleri

Akbaş Çoban Köpekleri Ve Özellikleri

Akbaş çoban köpeği Türkiye’ye özgü olan ve geçmişi eskilere dayanan köpek türüdür. Anadolu’da ilk olarak görülen bu köpek türü dünyada ki en eski köpek ırklarından biridir. Dünya üzerinde ki birçok çoban köpeğinin akrabası olduğu düşünülen akbaş çoban köpeği ülkemizde batı kısımlarda görülmektedir. 3.000 yıldan fazla geçmişe sahip olan bu köpek türü geçmiş tarih boyunca koruyucu görevini üstlenmiştir.

Akbaş Köpeği Karakteri

Akbaş Çoban köpeği, sahipleri tarafından ilgi ve alaka isteyen bir ırktır. Sahibi tarafından tanınmak, sahiplenmek isteyen bu köpek türü koruyucu ve kollayıcı özellikleri ile ön plana çıkmaktadır.Hayvan sürülerini vahşi kurtlardan, ayılardan ve diğer yırtıcı hayvanlara karşı sahibini ve kolladığı hayvanları korumaktadır.

Sahipleri ile devamlı olarak içli dışlı olmayı tercih eden akbaş oban köpekleri kendisini önemseyen sahipleri tarafından ödüllendirilmek ister. Akbaş çoban köpekleri agresif yapıya sahiptir, her zaman dikkatli ve gözlemci özelliği ile çevrede olanı biteni takip eder.

Koruyucu özelliği yanı sıra, ebeveyn duygusu da ön plana çıkmaktadır. Diğer köpek türlerine nazaran aile duygusu yüksek olan bu köpek türünün duygusal kişiliği de ön plana çıkmaktadır. Yeni doğmuş hayvan yavrularına karşı her zaman koruyucu ve şevkat tavırları sergilemektedirler. Hatta yeni doğan hayvanları yalayarak temizledikleri de bazı çobanlar tarafından bahsedilmektedir. Tüm bu özellikleri ile tam bir bekçi köpeği özelliğini taşımaktadır.

Akbaş Çoban Köpekleri Ve Özellikleri

Akbaş Çoban Köpeği Sağlık

Akbaş çoban köpeği genel itibariyle sağlıklı köpek türleri arasında yer almaktadır. Düzenli beslenme ve bakımı gerçekleştirildiğinde uzun ömürlü olabilmektedir. Bir Akbaş çoban köpekleri ortalama 12-16 yıl arasında yaşamaktadır. Mikroplara ve parazitlere karşı sürekli olarak aşı yaptırmanız gerekmektedir. Yaşam kalitesini yükseltmek için her zaman kaliteli köpek maması kullanmalısınız.

Akbaş Çoban Köpeği Bakımı

Akbaş Çoban Köpekleri Ve Özellikleri

Akbaş Çoban köpekleri soğuk hava koşullarına karşı dayanıklı tüy yapısına sahiptir. Düzenli bakımı yapıldığında yaşam süresi ve hastalanma sorunları minimuma iner. Akbaş çoban köpeklerinin tüyleri senede bir kere dökülür. Evde bakılacak köpek türü değildir, bahçede ya da doğal ortamlarda bakılan bu köpek türünün kürk yapısı her zaman koruyucu özelliğini sağlamaktadır.

Yemek kabı ve su kabının her gün temizlenmesi gerekiyor. Bahçede zehirli ve yabani ot / bitki varsa mutlaka köpeğinizin o bitkilerden yememesi gerekiyor. Bu bitkiler köpeğinize zarar verebilmektedir.

Akbaş Çoban Köpeği  Özellikleri

3.000 yıldan fazla geçmişe sahip eski köpek ırkıdır.

Türkiye’ye özgü ırk olarak bilinir.

Sahipleri ile sağlam bağlar kurabilir.

Ev ortamına uygun olmayan bu köpek ırkı, oldukça sağlıklı köpek türüdür.

Ağız yapıları oldukça güçlüdür, kurtlara ve ayılara karşı sürüleri koruyabilme gücüne sahiptirler.

Birçok insan tarafından bekçi köpeği olarak sahiplendirilmektedir.

Duygusal yapısı ile çocuklara karşı her zaman sakin tavırlar sergiler. Fakat çocuklar ile yalnız bırakmaları önerilmez.

Akbaş çoban köpeğinin tüy rengi genellikle beyaz rengidir. Hafif krem rengine çalan rengi ile sağlıklı görünüme sahip köpek ırkıdır.

pixwell_single_entry_meta();